Vybavte se pro bezpečný úklid!

Lidé, kteří trpí atopickým ekzémem, alergií na roztoče, na zvířata, na pyl či na plísně, nutně potřebují omezit spouštěče svých alergií na minimum. Musí tedy mnohem častěji luxovat a vytírat podlahu, a to i přes to, že jim může prach rozvířený při úklidu přitížit. Ptáte se, jak z takového začarovaného kruhu ven? Přečtěte si následující řádky.

Atopický ekzém

Lidem s atopickým ekzémem může kontakt s chemickou látkou způsobit zarudnutí, pálení pokožky či vyrážku. A uškodit mohou také barviva nebo přidané látky, které na první pohled vypadají „nevinně“ a jsou použity v přípravcích nesoucích označení hypoalergenní. Takové látky lze zcela eliminovat jen po delší zkušenosti „na vlastní kůži“.

Prach

Na lidi trpící alergiemi na roztoče, zvířata, pyl či plísně číhá hlavní nebezpečí na místech, kde se rád usazuje prach. Ač to zní v některých případech nelogicky, například taková alergie na pyl klidně „útočí“ nejen venku v přírodě, ale také v bezpečí domova. Různé druhy pylů lze totiž dovnitř zanést na oblečení i ve vlasech, případně se mohou do budovy dostat větracími otvory apod.

Pomocníci

Prach rád usedá do rohů místností, tedy na místa, kde jej neruší průvan. Stejně tak si rád lehá na naše sofa, sedačky, postele a vůbec na čalouněný nábytek. Prvním domácím pomocníkem alergiků se tedy musí stát vysavač s vysoce kvalitní filtrací a vzduchotěsnou konstrukcí, který zajistí, že se vysátý prach nedostane zpátky do ovzduší. Dalšími pomocníky jsou protiroztočové povlaky nebo povlaky lehce snímatelné, které lze jednoduše vyčistit. K tomu patří také vhodný výběr koberců, případně jejich úplné odstranění – a když už se alergik přece jen rozhodne mít doma koberce, měly by mít nízký vlas.

Dalším efektivními vychytávkami jsou třeba síťky na okna nebo čističky vzduchu, které alergeny filtrují. K tomu je třeba jedním dechem přidat také „strážce“ vlhkosti ovzduší, a to zejména u lidí alergických na plísně.

Základní pravidla

Jelikož hlavní nebezpečí pro alergiky představuje prach, podlahy a vůbec vše, co jde, raději čistěte „mokrou cestou“, tedy hadrem nebo mopem. A po úklidu nezapomeňte vždy kvalitně vyvětrat. Není-li zbytí a samotný úklid musí podstoupit alergik, měl by si vzít v předstihu protialergický lék a chránit si dýchací cesty filtrační (polo)maskou.

Hypoalergenní prostředky

Dnes je na trhu celá paleta různých čisticích prostředků odstraňujících vícero druhů alergenů – například dezinfekce Sanytol, která s 99% účinností neutralizuje alergeny z roztočů, koček a pylů, nebo bezchlorová dezinfekce Savo s podobným zásahem. Pokud se chcete zbavit roztočů z ložnice, použijte sprej proti roztočům. Abyste se zbavili pylů, které se mohly usadit v záclonách, přidejte k pracímu prášku sůl na záclony. V boji proti zvířecím exkrementům pomůže i pěnový odstraňovač skvrn a pachů od domácích zvířat, který odrazuje zvířata od opakovaného znečištění stejných míst. Vyzkoušet můžete také dezinfekci proti plísním.

Pro atopiky se jeví jako nejlepší volba ekologické výrobky Ecover, zejména z řady Ecover Zero. Vyzkoušejte třeba čistič na okna nebo prostředek na mytí podlah. Velmi oblíbené jsou také výrobky Frosch pro alergiky. Někteří atopici potřebují uklízet v nelatexových rukavicích, aby eliminovali jakýkoliv kontakt s chemií.

 

Nechat komentář