Tipy, jak umyjete koupelnu raz dva

Pustit se do mytí koupelny vyžaduje velkou dávku odhodlání. A taky pár minut navíc, a těch určitě nemáte nazbyt, a už vůbec ne těch dobrovolně vyhrazených pro uklízení. Koupelna je ale místem, kde dodržujete každodenní hygienu, a proto by měla být hygienicky čistá. Posbírali jsme pro vás rady, jak jednoduše umýt koupelnu, aby zářila čistotou, a přitom jste na ní nemuseli nechat ruce.

Než se pustíte do práce, připravte si čisticí prostředky, které budete potřebovat, a klidně si sepište seznam, co všechno chcete vyčistit. Seznam vám jednak zaručí, že na nic nezapomenete, jednak vás každý odškrtnutý bod potěší a uvidíte, jak vám práce pěkně jde od ruky. Do lavoru nebo košíku dejte všechno, co by vám mohlo při úklidu překážet, jako sprchové gely a šampony stojící na vaně, kelímky s kartáčky na zuby nebo mýdlo z umyvadla, ať máte volné pole působnosti.

Začněte zrcadlem

Jako první bod si na seznam dejte vyčištění zrcadla, protože pohled do naleštěného zrcadla vás povzbudí v dalším úklidu. Drobné světlé skvrny od zubní pasty a mýdla stačí vzít mokrým hadrem a následně doleštit čistým suchým. Na větší skvrny a mastné stopy použijte čisticí prostředek na okna a skla a utěrkou z mikrovlákna dobře vyčistěte, případné šmouhy doleštěte suchým hadrem.

Obklady omyjete bez drhnutí

I obklady potřebují jednou za čas omýt. Zvláště v blízkosti umyvadla, sprchy a vany, kde na nich uplívá voda, mýdlo, zubní pasta atd. Nejlepší čistič na dlaždičky si vyrobíte sami z 1 dílu vody, 1 dílu bílého octa a dvou kapek tekutého mýdla. V roztoku buď navlhčete hadřík, nebo ho nalijte do rozprašovače, a obklady omyjte. Na větší plochy nebo hůře dostupná vzdálená místa si vezměte mop s plochou násadou, dosáhnete s ním všude.

Vodovodní baterie bez skvrn

Chromovým vodovodním bateriím skvrny vodního kamene vůbec nesluší, ale pozor, čím je čistíte, žádný písek nebo jiné hrubé čištění, vhodná není ani drsná strana houbičky! Povrch baterie by se tím mohl poškodit. Nebezpečné jsou i některé druhy čisticích prostředků, proto vždy používejte prostředky přímo určené proti vodnímu kameni, jako je Pulirapid přípravek na rez a vodní kámen, Smac Express na vodní kámen, nebo Cillit Bang proti vodnímu kameni. Přípravek naneste raději na hadřík a teprve potom s ním vyčistěte baterii, opláchněte vodou a otřete dosucha měkkým hadříkem.

Vyčistěte odpady

Než se vrhnete na umývání vany a umyvadla, zaměřte se na odpady. Nechce se vám do nich, ale dělat, že nic takového jako odpady v koupelně není, není zrovna nejlepším řešením. Chtě nechtě se jednou za čas zapřete a dejte je do pořádku. Vlasy, zbytky mýdla a další nečistoty zůstávají v ústí odtoku, ale zachycují se i v trubkách, proto pusťte do potrubí krtka. Žádného domácího mazlíčka si pořizovat nemusíte, postačí Krtek čistič odpadů. Řádné vyčištění odpadů ovlivní jak lepší odtok vody, tak velmi často i vůni ve vaší koupelně.

Vana a umyvadlo musí zářit

Lesklé bílé povrchy umyvadla a vany vypadají tak dobře, když jsou čisté, ale bije do očí, když čisté nejsou. Naštěstí je snadno vyčistíte krémovým čisticím pískem Cink cream citron. Na zažloutlé skvrny zkuste kartáček a trochu octa a špatně dostupná místa vám pomůže vyčistit starý zubní kartáček. Předtím než vrátíte posbírané předměty zpět na okraj umyvadla a vany, nezapomeňte i je důkladně otřít.

Rozlučte se s kapkami na skle sprchového koutu

Jak sprchový kout, tak skleněná sprchová zástěna jsou na fotkách designových interiérů krásné, ale když je máte doma a usadí se na nich kapičky vodního kamene, působí spíše zanedbaně než moderně. Ale i na to máme trik. Pořiďte si stěrku na okna a po každém sprchování sklo setřete. Je to jen trochu práce navíc, ale rozhodně se vyplatí. Při důkladném úklidu na sklo nejlépe poslouží čistič na okna spolu se stěrkou a jemnou utěrkou na doleštění.

Skřínky a další vybavení

Při úklidu neopomeňte ani skřínky, úchytky, otřít pračku a další vybavení koupelny, na kterém se časem usazuje špína a prach.

Podlahu nechte nakonec

Posledním bodem na seznamu mytí koupelny je podlaha, protože nikdy nevíte, kde a co vám na ni při čištění celé koupelny upadne či ukápne. Podlahu nejprve zameťte nebo vysajte a nakonec vytřete. Do vody na vytírání přidejte prostředek na podlahy s desinfekčním účinkem Sanytol dezinfekce na podlahy a plochy.

Na závěr použijte interiérovou vůni, dodá vaší práci korunu. V koupelně dlouhodobě podpořte co nejlepší přístup vzduchu, dobré odvětrání a pravidelný úklid vám zajistí koupelnu bez plísní, bez nepříjemného zápachu a bez choroboplodných zárodků.

Nechat komentář