Předcházejte infekcím správným mytím rukou

Každodenní hygiena je zdánlivou samozřejmostí, patří k ní i mytí rukou, ale rychlé opláchnutí pod vodou nestačí k tomu, aby byly vaše ruce hygienicky čisté. Protože se většina infekcí přenáší rukama, je mytí rukou nejlepší prevencí. Seznamte se se správným postupem mytí rukou krok za krokem.

1. krok
Pusťte vodu, nastavte příjemnou teplotu vody a navlhčete ruce.
2. krok
Použijte mýdlo. Můžete využít jak tuhé, tak tekuté mýdlo s pumpičkou. Nejlepšího výsledku hygienicky čistých rukou dosáhnete použitím antibakteriálního mýdla.

3. krok
Mýdlo řádně roztírejte po rukách aspoň patnáct sekund, nezapomeňte na prsty a prostor mezi prsty včetně palce, hřbety rukou a celé dlaně. Vždy umývejte ruce až po zápěstí.
4. krok
Důkladně opláchněte ruce tak, aby na nich neulpěly zbytky mýdla.

5. krok
Zavřete přívod vody, ale nedotýkejte se čistýma rukama kohoutku. Použijte například loket.
6. krok
Osušte ruce do sucha ručníkem nebo papírovou utěrkou.

Správným mytím rukou odstraní antibakteriální mýdla 99,9 % bakterií, virů a mikrobů a to jistě stojí za chvíli strávenou u umyvadla navíc. Celkově by mělo mytí rukou zabrat přibližně čtyřicet až šedesát sekund. Zároveň je dobré si uvědomit, že vhodnou hygienou rukou chráníte nejen sebe, ale i ostatní.

Víte, že až 80 % všech infekčních onemocnění se přenáší na rukou?

Mytí rukou by mělo být pravidlem po každém použití toalety, po příchodu z venku, před jídlem, po manipulaci s některými potravinami jako je maso, vejce a další.

Na hygienu rukou nezapomínejte ani ve chvílích, kdy nemáte možnost umýt si ruce mýdlem a vodou. V letních měsících, kdy trávíte mnoho času venku, často venku i jíte, předcházejte nebezpečí šíření infekcí používáním antibakteriálních a desinfekčních gelů. Při jejich použití dbejte na důkladné rozetření po celé ploše ruky a mezi prsty. Gel vždy nechte zcela zaschnout.

Dohlédněte také na své děti a naučte je správnému mytí rukou, můžete jim vytisknout obrázky, jak si mají ruce mýt, a nalepit je v blízkosti umyvadla, když se jednou hygieně rukou naučí, budou ji dodržovat napořád.

One thought on “Předcházejte infekcím správným mytím rukou

Nechat komentář