Jak se zbavit všudypřítomných skvrn?

Určitě to také dobře znáte. Ač se snažíte, seč můžete, vaše oblečení či jiné tkaniny zkrátka nikdy nezůstanou beze skvrnky. A jak praví zákony schválnosti, čím bělejší oblečení, tím přitažlivější „skvrnolapka“. Jak se tedy zažraných fleků zbavit? Máme pro vás několik tipů.

Hledání způsobů, jak se zbavit skvrn, bylo jednou z prvních a důležitých ženských disciplín. Letité zkušenosti putovaly napříč generacemi a zachovaly se do dneška jakožto „babské rady“. Přestože by se mohlo zdát, že čističe jako glycerin, ocet, čpavek, pivo, podmáslí, cibule či mýdlo s volskou žlučí nám dnes už nemají co říct, opak je pravdou. Mnohé z nich jsou v čističích přítomny dodnes, i když v různých chemických alternacích.

 

Skvrny číhají na každém rohu

Člověk někdy zírá, co všechno může na oblečení zanechat na první pohled nesmazatelné skvrny. Káva, čaj, cola, ovoce, zelenina, med, cukr, víno, pivo, čokoláda, dětské výživa, hořčice, kečup, fix, inkoust, deodorant, rtěnka, make-up nebo krev – před tím vším se raději mějte na pozoru. Samozřejmě, jsou skvrny, které odstraní už základní praní. Zaměřme se ovšem na ty „zákeřně zažrané“.

 

Základní pravidla

I když existuje neskonalé množství skvrn, můžete se řídit několik pravidly, která platí pro všechny z nich. To základní zní: skvrny je třeba ošetřit okamžitě. Aby se nerozšiřovaly, podložte místo s flekem nějakým savým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Každý odstraňovač skvrn byste měli nejdříve vyzkoušet, a to na nějakém skrytém místě – na lemu, na vnitřním švu apod. Když zkouškou projde, aplikujete jej krouživými pohyby zvnějšku směrem dovnitř. Při použití silných odstraňovačů typu čpavek nebo terpentýnový olej je třeba textilii vymáchat ve vodě, aby nedošlo k narušení tkaniny.

 

Jeden odstraňovač na mnoho skvrn

Mnoho skvrn si podle „babských rad“ žádá dost specifické ingredience. Např. z vlněných látek a hedvábí dostaneme fleky vodou, v níž se vařily brambory, skvrny ze saténu zmizí díky pivu a skvrny z černého saténu prohrávají s kombinací benzinového čističe a podmáslí nebo benzinového čističe a octové vody. Kdysi bylo na jednu skvrnu potřeba i třech až čtyř různých ingrediencí, které nemusely být tak lehce po ruce. Výrobci proto dlouho vyvíjeli odstraňovače skvrn tak, aby na několik různých skvrn stačil pouze jeden odstraňovač. Pojďme si pár všestranných výrobků představit.

 

Přímo na skvrny

Je-li nutné inkriminované místo hned ošetřit odstraňovačem skvrn, pak je výbornou volbou odstraňovač s rozprašovačem. Pokud jste někdy na skvrny používali žlučové mýdlo, jehož účinky vás pořád lákají, pak zvolte rozprašovač v podobném stylu. Nesmíte ovšem zapomenout, že odstraňovač aplikovaný na skvrnu musíte nechat alespoň 10 minut působit a až pak vyprat.

 

Bílé prádlo

Nejchoulostivější je bílé prádlo. Chcete-li jej zbavit skvrn od červeného ovoce nebo zeleniny, zvolte jeden ze speciálních odstraňovačů na bílé prádlo. Pokud chcete odstranit zažrané skvrny a navíc zničit 99,9 % mikrobů, protože jde o prádlo přicházející do přímého kontaktu s pokožkou, zvolte silný odstraňovač skvrn, který to všechno svede.

 

Barevné prádlo

Chcete-li vyřešit problém skvrn na barevném prádle tak, aby si barvy zachovaly svou sytost, pak zvolte odstraňovač skvrn, který ničí skvrny už při 30 °C a brání obarvení.

 

Univerzály

Nakonec si představme pár univerzálů, které zvládají bílé i barevné prádlo a spoustu různých druhů skvrn. Třeba odstraňovač skvrn, který vyčistí límečky, manžety a dalších částí oblečení, a zároveň zatočí se skvrnami od trávy, bláta, vajíček, moči, tuku, krve, zmrzliny apod. Chcete-li se zbavit pachu od domácích zvířat z koberců, čalounění, podestýlek a dalších textilií, pak sáhněte po pěnovém odstraňovači těchto nepříjemností. Hodně skvrn se také přisaje na různá čalounění a koberce. Poradí si s nimi odstraňovač skvrn z koberců a čalounění.

 

Nechat komentář