Jak prát jemné prádlo bez obav

Prát jemné prádlo může být pěkně o nervy. Pokud patříte mezi ty, kteří se při vkládání jemného prádla do pračky děsí toho, co z pračky vytáhnou, zpozorněte, v tomto článku se dozvíte mnoho užitečných rad, jak jemné prádlo prát. Jemné prádlo totiž vyžaduje zvláštní péči, a pokud mu ji nedáte, hrozí, že se obarví, srazí, zničí, a krásné drahé kousky oblečení budou dobré leda na maškarní.

Před časem přišla kolegyně s tím, že se jí v pračce srazil oblíbený svetr, z dámské velikosti najednou získal velikost pro panenky. Takové neštěstí může potkat kohokoli. V mnoha případech stačí chvilka nepozornosti a kvalitní oblečení je nenávratně zničené. Proto si při třídění prádla dejte dobrý pozor, co do pračky dáváte a na jakou teplotu.

Cedulky nechávejte na oblečení

Považujete cedulky na oblečení za něco naprosto zbytečného, co vás akorát lechtá a škrábe a vykukuje z oblečení v nejméně vhodných chvílích, a proto je raději stříháte? Pak vás možná překvapí, že děláte chybu. Vaše důvody, proč cedulku odstřihnout, jsou sice pádné, ale když dojde na praní prádla, je dobré držet se pokynů k praní, které doporučuje výrobce. A právě tyto pokyny najdete na cedulce. Pokud si slibujete, že si u každého kusu oblečení zapamatujete, jak se má prát, pak věřte tomu, že zapomenete dřív, než bys řekl švec, a potom můžete marně přehazovat prádlo v ruce a přemýšlet, na kolik stupňů ho vlastně máte vyprat.

Má smysl ztrácet čas při ručním praní?

Když najdete na cedulce symbol ručního praní, nezoufejte, nemusí to nutně znamenat, že strávíte večer s rukama ve škopku. Moderní pračky již mají funkci na praní jemného prádla, použít lze i program na vlnu. V případě, že vaše pračka tyto funkce nemá, perte v ruce. Spodní prádlo i další VIP kousky vašeho šatníku dávejte před praním v pračce vždy raději do sáčku na praní. Důležitá je také volba pracího gelu, většina pracích prostředků pro běžné praní není pro jemné prádlo a vlnu vůbec vhodná. Woolite Delicate Wool je prací prostředek přímo stvořený na vlnu a jemné oblečení, stejně tak jako Perwoll Wool & Delicates.

Nastavte správnou teplotu

Někdo má nastavenou teplotu praní na 40 °C a pere tak všechno prádlo. Jiní v touze po dokonalé antibakteriální čistotě perou spodní prádlo na 60 i 90 °C. Ale dobře nedělá nikdo z nich. Věřte výrobcům a nejjemnější prádlo perte na 30 °C, nic tím nezkazíte. Sněhovou bělost navrátíte prádlu použitím prášku do pečiva. Stačí k pracímu prostředku přidat jeden sáček. Vyzkoušet můžete i kvalitní prostředek na záclony.

Na ždímání a sušičku raději zapomeňte

Vysoké otáčky při ždímání, stejně jako vysoké teploty při sušení, jemnému prádlu ani v nejmenším neprospějí. Proto nechte prádlo okapat a dosušit na sušáku, nebo na ramínku. Ale dejte si pozor na svetry, ty by mohly při sušení na ramínku ztratit tvar, proto je sušte v horizontální poloze, na radiátoru, nebo na ručnících položených na zemi. Ani sušení na slunci není vhodné, příliš vysoké teploty mají za následek ztrátu elastičnosti.

Následky nešetrného praní a sušení nemusíte odhalit hned, ale až po několika cyklech. Proto se držte doporučení praní prádla neuspěchat, rozdělit prádlo podle barev a materiálů a prát tak, jak uvádí výrobce, a v kvalitním pracím prostředku určeném jemnému prádlu.

Nechat komentář