Jak na vodní kámen?

Jak se zbavit vodního kamene levně a efektivně?
Vodní kámen nás dokáže pořádně potrápit, zvláště když máme tzv. tvrdou vodu, která obsahuje velké množství minerálů. Přečtěte si tipy na odstranění vodního kamene v místech, kde se nejčastěji usazuje – na vodovodní baterii, sprše, v rychlovarné konvici nebo v záchodové míse. I kdyby vám vodní kámen nevadil na pohled, doporučujeme ho odstranit alespoň ze spotřebičů – i jeho tenká vrstva totiž funguje jako tepelná izolace, která zvyšuje nároky na elektrickou energii, která se tak může ročně prodražit až o několik stovek.

1) Odstranění vodního kamene z rychlovarných konvic a kávovarů
Nejrozšířenější způsob odstraňování vodního kamene v rychlovarné konvici je pomocí obyčejného octa. Připravte si roztok octa půl na půl s vodou, konvici naplňte po maximum a roztok povařte. Pak počkejte, až tekutina zcela vychladne, a vylijte ji. Konvici pak nejméně jednou vypláchněte a ještě lépe v ní nechte povařit a čistou vodu.
V kávovaru nechte proces proti vodnímu kameni projet bez kávy pouze s octovou vodou a následně i bez ní. S čistou vodou proces opakujte 3x. Následně ještě nádobu několikrát propláchněte čistou studenou vodou.
A pokud vám ocet “nevoní”, na pomoc si můžete vzít i profesionální odstraňovače vodního kamene.

2) Vodní kámen v koupelně
Hodně lidí má snahu vodní kámen odstraňovat různým broušením, to ovšem je metoda málo účinná, pracná a navíc povrch sprchy spolehlivě poškrábe.
Zanesený vodovodní kohoutek nebo sprchu opět vyčistíte s pomocí obyčejného octa. Ideální je ale nechat octový roztok několik hodin působit. Připravte si tedy roztok octa půl na půl s vodou, nalijte ho na vatu nebo hadřík, obmotejte kolem čistěného místa, a zjistěte igelitovým sáčkem a gumičkou. Ocet vám v koupelně pomůže i s očistou dalších povrchů, například dlaždice se po něm budou krásně lesknout.
Pokud se vám nechce čekat, vyberte si na Ageo.cz z celé škály účinných odstraňovačů vodního kamene za skvělé ceny až o 60 % nižší než v kamenných obchodech.

3) Čistění vodního kamene na WC
Pokud ve své toaletě používáte WC závěsy a pravidelně alespoň 1x týdně ji myjete pomocí běžně dostupných WC čističů a kartáče, nemělo by být potřeba vaši toaletu nějak extra čistit. Pokud se stane, že potřebujete vyčistit mísu na místě, kde jste delší dobu nebyli, například na chatě, vyzkoušejte tablety na zubní protézu, kterou vhodíte do záchodové mísy a necháte působit přes noc.

Nechat komentář