Jak na perfektně umytá okna v 5 krocích

Nelíbí se vám sledovat hrátky přírody s barvami podzimu přes neumytá okna, ale do mytí se vám moc nechce. Věřte, že v tom nejste sami. Ovšem zmeškat poslední příznivé dny před blížícími se plískanicemi by byla škoda. Poradíme vám, jak docílit nádherně čistých a lesklých oken během chvíle tak, abyste si co nejdříve užili krásných výhledů.

Krok 1. Správné načasování

Nejlepší doba pro mytí oken je jaro a podzim. V létě bývá velké horko a voda na oknech rychle zasychá, čímž vznikají šmouhy, které jdou jen horko těžko vyleštit. Naopak nízké zimní teploty mohou způsobovat namrzání oken a mytí se tím téměř znemožní. Mytí oken není vhodné ani v časných ranních hodinách, stejně tak jako v pozdní večerních. Vyberte si proto hezký den a dobu, kdy vám do oken nesvítí přímé slunce.

Krok 2. Připravte si pomůcky pro čištění

Aby vám práce šla snadno od ruky, je třeba dobře se připravit, vybrat správné čisticí prostředky a pomůcky. Pokud nechcete mít okna samý chloupek, poohlédněte se po hadříku z mikrovlákna, hodit se budou hned dva, dále využijete čisticí prostředek na okna s rozprašovačem, kbelík s vodou, prostředek na mytí nádobí, ocet a stěrka, oceníte i schůdky a gumové rukavice.

Krok 3. Než začnete se skly

Mytí oken není jen o zářivých sklech. Aby mělo vaše snažení smysl, nezapomeňte na rámy, parapety, kliky a žaluzie. Začněte žaluziemi, prach z nich dobře dostanete vysavačem s nástavcem se štětinkami. Pak dejte do kbelíku s vlažnou vodou trochu octa a pár kapek prostředku na mytí nádobí. Použijte jeden z hadříků a omyjte celá okna včetně skel a všech záhybů.

Krok 4. Jak na skla bez šmouh

Připravte si přípravek na mytí oken s rozprašovačem, postříkejte sklo a prostředek rozetřete, pak si vezměte stěrku a shora dolů stírejte okna. Po každém setření osušte stěrku dosucha hadříkem a pak teprve pokračujte.

Krok 5. Setřete zbytky vlhkosti a doleštěte

Nakonec setřete hranu okna, kde zůstalo mokro, a doleštěte suchým mikrovláknovým hadrem místa, kde zůstaly šmouhy. Na leštění můžete použít i ověřený trik našich babiček – novinový papír, jen pozor, tiskařská barva může pouštět, proto si raději vezměte rukavice.

NÁŠ TIP: Chcete si práci maximálně zjednodušit? Pomůže vám k tomu nedocenitelný pomocník vysavač na okna od značky Leifheit. Při stírání dochází k vysávání čisticího prostředku s veškerou špínou a vlhkostí a zůstávají jen nádherně lesklá skla. Vyhnete se odkapávání, stírání vody a jde to tak snadno, že si tohoto malého pomocníka okamžitě zamilujete.

O svoji zkušenost s vysavačem na okna se podělila paní Jana: „Když jsem o vysavači na okna slyšela poprvé, myslela jsem si, že je to další z domácích pomocníků, který zabírá místo a pomáhá jen minimálně, ale po vyzkoušení jsem byla naprosto unesená, jak skvěle funguje a jak rychle s ním mytí jde. Původně jsem ho chtěla jen vyzkoušet na jednom skle a nakonec jsem umyla všechna okna v bytě.“

Nechat komentář