8x koronavirus: Odpovědi na nejčastější otázky

Máte pocit, že pandemie koronaviru pomalu opouští hranice České republiky? Ale nové případy nákazy se stále objevují, takže ještě není vyhráno. Na co si dát pozor, abyste koronavirus na poslední chvíli nedostali i vy, se dozvíte prostřednictvím odpovědí na nejčastější otázky, které jsme pro vás sesbírali. Není třeba panikařit, ale s uvolňováním vládních opatření, byste měli zůstat na pozoru, abyste byli v bezpečí vy i naši blízcí.

Veškeré zásady, které jste se za poslední měsíce naučili, byste měli dodržovat i v době uvolňování opatření. Odborníci stále doporučují držet se třech základních pravidel pro maximální ochranu. Základní pilíře v boji proti Covid-19 jsou dezinfikování rukou, dodržení odstupu a ochrana horních cest dýchacích, tedy zakrývání nosu a úst.

Má stále smysl dezinfikovat si ruce? Jak často dezinfekci rukou používat?

Ano. Dezinfekce rukou má stále smysl a neměli bychom na ni zapomínat. Vhodné pro dezinfekci rukou jsou antibakteriální gely, spreje a mýdla a další přípravky s obsahem alkoholu alespoň 60 %. V domácím prostředí je vhodné mýt ruce mýdlem a vodou. Antibakteriální přípravky mějte po ruce, když opouštíte domov, a použijte je kdykoliv uznáte za vhodné. Nespoléhejte jen na dezinfekce v MHD a v obchodech, mějte vždy u sebe vlastní.

Dezinfekce vysušuje ruce, co s tím?

Alkohol obsažený v dezinfekčních přípravcích sice skvěle působí při likvidaci bakterií a virů, ale významně vysušuje pokožku, zvláště když používáme dezinfekci několikrát denně. Předcházet nadměrnému vysoušení pokožky můžete buď používáním antibakteriálních gelů s obsahem aloe vera, která přirozeně zvlhčuje pokožku, nebo o ruce pravidelně pečujte krémem na ruce.

Mám si koupit respirátor, nebo mi stačí rouška?

Vzhledem k tomu, že jak roušky, tak i respirátory se opět staly dostupným zbožím, je tato otázka rozhodně na místě. Povinnost zakrývání úst a nosu na veřejnosti neskončí 25. května. Toto datum přinese jen uvolnění některých opatření. Respirátor chrání nositele před vdechnutím mikroorganismů včetně virů a často má výdechový filtr, tím však chráníte pouze sebe, nikoli okolí. Zatímco rouška chrání spíše okolí. Proto by pro maximální ochranu měl člověk nosit respirátor a přes něj roušku. Záleží samozřejmě na každém, jaký typ ochrany zvolí.

Je nutné stále nosit roušku nebo respirátor?

Nošení ústenek a respirátorů významně přispělo k zamezení šíření viru a díky tomu se mohou uvolňovat mnohá opatření a věci navrátit do normálu. Někomu se může zdát zbytečné roušky stále nosit, ale koronavirus je pořád aktivní, a proto bychom neměli brát situaci na lehkou váhu a dbát na nařízení i doporučení.

Textilní roušku občas vyperu, občas přežehlím, starám se o ni správně?

Bohužel ne. Abyste dosáhli té nejvyšší ochrany je nezbytné držet se následujících pravidel. Roušku, ať už textilní, nebo jednorázovou, nenosit déle než dvě hodiny. Po dvou hodinách je třeba roušku vyměnit, textilní vyprat v pracím prostředku na 60 °C a vyžehlit na nejvyšší teplotu, jednorázovou roušku zahodit do směsného odpadu a nahradit novou.

Jak ještě mohu přispět k ochraně svého zdraví?

K ochraně zdraví můžete přispět i dezinfikováním povrchů, kterých se často nevědomky denně dotýkáte „špinavýma“ rukama. Může to být mobilní telefon, klíče, kliky dveří, volant auta a další. Vezměte iniciativu do svých rukou a pravidelně dezinfikujte i společné prostory ve vašem domě, uděláte tak něco pro sebe i pro ostatní.

Ochráním se před koronavirem, když budu mít rukavice?

Používání rukavic jako bariérové ochrany před nákazou má svá opodstatnění. Mohou velmi dobře pomoci v ochraně zdraví, ale je třeba dbát opatrnosti. Ani v rukavicích byste se neměli dotýkat obličeje. Před nasazením rukavic a po jejich sundání si vždy ruce umyjte nebo vydezinfikujte.

Mám se obávat nákupů v obchodě?

Návštěva míst, na kterých se pohybuje větší množství lidí, je vždy zvýšeným rizikem. Proto se snažte navštěvovat obchody v méně vytížených časech, nebo jednoduše nakupujte na internetu. Přes internet nakoupíte v kteroukoli denní i noční dobu, nemusíte si zakrývat ústa, obejdete se i bez dezinfekce, navíc vám nákup doručí až domů, takže si ušetříte i spoustu dřiny. Například v online drogerii Ageo.cz nakoupíte veškeré drogistické zboží a domácí potřeby včetně roušek, respirátorů a dezinfekčních přípravků, takže si na vás koronavirus hned tak nepřijde.

Nechat komentář