7 tipů, jak zvládnout předvánoční úklid

Máme začátek listopadu. Obchody se plní vánočním zbožím, začátek adventu se kvapem blíží a vaše domácnost volá po předvánočním úklidu. I když se vám do něj každoročně nechce, máte doma zákoutí, kam je dobré se aspoň jednou za rok podívat a pořádně je vysmýčit. Třeba při úklidu objevíte i něco, co jste celý rok hledali. Dejte na naše tipy, ať vám úklid nepřeroste přes hlavu a zůstane vám dost energie na pečení cukroví, nakupování dárků a nasávání vánoční atmosféry.

1. Začněte včas

Opravdu se nemusíte den před Vánoci strhnout a kompletně vygruntovat celý dům a ještě před půlnocí leštit stříbrné příbory, aby vás tchyně u štědrovečerní tabule nepomluvila. Rozdělte si práci do několika okruhů, můžete si ji rozdělit podle činnosti, nebo po jednotlivých místnostech. Když každý den uděláte něco, ani vám nebude připadat, že je úklid nekonečná dřina.

2. Zapojte další členy rodiny

Berte to tak, že Vánoce jsou časem, který má trávit rodina pohromadě. To ale nemusí znamenat, že od začátku prosince až do Nového roku sedí všichni spolu na gauči před televizí a cpou se cukrovím. Vyhlaste soutěž o nejlépe naleštěnou skleničku a nejrychleji, a také nejkvalitněji, utřený prach. Fantazii se meze nekladou. Uvidíte, že se budou všichni bavit, aniž by si všimli, kolik práce při tom udělali.

3. Postupujte efektivně

Vytvořte si takzvaný checklist. Sepište si seznam úkolů a odškrtávejte. Uvidíte černé na bílém, co už máte hotové, a co vás ještě čeká. K jednotlivým úkolům můžete doplnit i jméno toho, kdo je má splnit.

Dbejte na to, aby byly věci ukládány na místa, kam skutečně patří, protože hledáním věcí se pravidelně okrádáte o drahocenný čas. Pokud při úklidu narazíte na něco, co jste celý rok nepoužili, zbavte se toho. Nebude vám to další roky překážet a zabírat místo.

4. Okna, skla, dveře

Ještě nemáte umytá okna? Začněte s nimi, než přijdou mrazy. S čističem na okna Cink můžete očistit i další skleněné povrchy v domácnosti, jako jsou skleněné výplně dveří, zrcadla a vitríny. Nezapomeňte ani na praní záclon. U dveří myslete na kliky a kování. Dveřím můžete nachytat malé vánoční překvapení v podobě promazání, odvděčí se vám tichých a snadným chodem v dalších měsících.

5. Kuchyně, koupelna, WC

Velikostí mohou být tyto místnosti malé, ale práce je na nich hromada. Ovšem dokonalou sváteční večeři v zamaštěné kuchyni připravíte jen stěží. Na úklid kuchyně si nechte celý den. Vytřete poličky ve skřínkách, projděte staré zásoby a zjistěte, zda nemají prošlé datum trvanlivosti a zda se vám v nich neusídlili moli. Pokud se u vás moli zabydleli, vybavte se lapači molů. Na kuchyňskou mastnotu na povrchu skříněk, na digestoři a v okolí sporáku použijte Savo Odmašťovač, který zároveň dezinfikuje. Chcete-li sáhnout po rychlé pomoci, poslouží vám i aviváž. Překvapí vás, že se s její pomocí mastnota pustí ani nemrknete.

S koupelnou si trochu vyhrajte. I obklady a vnitřní prostory skříněk si zaslouží vyčistit. Cif Cream Lemon krémový čisticí písek vám ušetří spoustu drhnutí. Baterie a další chromové vybavení koupelny lehce potřete dětským olejíčkem, vytvoří neviditelný film a nebudou na nich ulpívat kapky vodního kamene.

Mytí WC vezměte opravdu důkladně včetně všech rohů a zákoutí. Vyměňte WC sadu, nebo ji řádně desinfikujte. Dejte si pozor na plíseň a vlhkost a vždy používejte WC čističe s desinfekčními účinky.

6. Co nezapomenout

Nejen reprezentativní prostory vaší domácnosti, které budou během svátků okupovat návštěvy, si zaslouží pozornost. V ložnici běžně uklízíte podlahu, prach, měníte ložní prádlo, atd. Tentokrát také vysajte matrace, vyndejte prádlo z prádelníku, protřiďte ho, nenošené kousky vyhoďte, prodejte, nebo dejte na charitu. Nezapomeňte police vytřít jarovou vodou, nebo alespoň utěrkou z mikrovlákna.

Zvláštní pozornost věnujte vstupnímu prostoru. Je to místo, které udělá, nebo neudělá, první dojem, který má psychologicky obrovský vliv. Nezapomeňte uklidit i rohožku před vstupními dveřmi a vyřádit se i v předsíni. Skvěle uděláte, když do těchto míst dáte také vánoční dekorace. Pozor si dejte na vůni, vaše úsilí při úklidu bude rozhodně oceněné, jistě však nechcete, aby vám celý dům voněl chlorem a připomínal nemocniční chodby. Proto nezapomeňte na vhodnou interiérovou vůni, poslouží jak osvěžovač vzduchu, tak vonná svíčka.

7. Úklid na poslední chvíli

Kdo nechává předvánoční úklid na poslední chvíli, sice nedělá dobře, ale někdy to jinak nejde. Chcete-li rychlé a efektivní výsledky, vezme do ruky Coca-Colu a vyčistěte s ní dřez, WC, vanu a umyvadlo. Na kuchyňskou mastnotu a další špínu z lustrů, klik, apod. použijte aviváž, nebo roztok vody a aviváže. Úklid bude hotový vcukuletu a vy si můžete hodit nohy na stůl a sledovat pohádky.

Zbytečně se kvůli předvánočnímu úklidu nestresujte, pokud něco nestihnete. Během Vánoc si máte užívat klidu a pohody, a proto hoďte za hlavu neumytou poličku. Poslání Vánoc je mnohem důležitější, než perfektně uklizená domácnost.

Nechat komentář