7 tipů, jak dezinfikovat domov před koronavirem

Domov je v současnosti pro mnohé z nás jediným místem, kde se, mimo rychlých výpadů na vycházku, nebo na nákup, celé dny skrýváme před nákazou nového typu koronaviru. Ale je skutečně váš domov bezpečný? Jak uklidit a desinfikovat byt a věci denní potřeby, abyste se cítili v bezpečí vám poradí naše tipy určené pro zdravé i pro ty, kdo sdílí domácnost s nakaženým nemocí Covid-19.

Ruce

Na různých površích může virus přežívat různě dlouho. Například na plastech zůstává i několik dní. Vyvarovat se toho, abyste se věcí dotýkali, je nemožné, proto si ruce pravidelně myjte. Pokud jste doma nebo v práci, je nejlepší důkladné mytí rukou mýdlem a vodou. Jste-li v místech, kde nemáte k dispozici koupelnu, či jiné sociální zázemí, používejte desinfekci na ruce. Mimo domov vám poslouží také ochranné rukavice. Při jejich nošení nezapomínejte na opatrnost. Na jejich povrchu bakterie a viry ulpívají stejně, jako na vašich rukách, proto i s rukavicemi, byste si měli dávat pozor na to, čeho se dotýkáte.

Koupelna

Abyste mohli dodržovat v koupelně potřebnou hygienu, měli byste ji udržovat čistou. Proto pravidelně čistěte koupelnu desinfekčním prostředkem, zejména baterii, umyvadlo a kliku koupelnových dveří udržujte v čistotě. Skvěle vám k tomu poslouží například Dezinfex nebo Savo. Dbejte také na pravidelnou výměnu ručníků. Pokud s vámi sdílí domácnost osoba nakažená koronavirem, měla by být koupelna umyta vždy poté, co ji nakažená osoba použije, a důsledně by se mělo dbát na to, aby používala pouze svůj ručník, i na usušení rukou po umytí. Ručníky pak perte denně alespoň na 60 °C.

Domácí potřeby

Věci běžné denní potřeby jako talíře, hrnky, skleničky atd. myjte běžným způsobem v myčce nebo ve vodě s přípravkem na mytí nádobí. V případě nakažené osoby v domácnosti, by mělo být nádobí nakažené osoby umyto zvlášť, na otření by měla být použita jiná utěrka než na ostatní nádobí. Podobným způsobem oddělte i další potřeby denního užití.

Prádlo

Ručníky, utěrky a ložní prádlo, měňte a perte častěji, než jste zvyklí, a to aspoň na 60 °C. K pracímu prostředku můžete pro účinnější desinfekci přidávat Savo Perex. Prádlo sušte a žehlete na nevyšší možnou teplotu. Podobně postupujte i s látkovými rouškami. Tato pravidla dodržujte obzvláště v případě, jste-li nakažení, nebo bydlíte-li s nakaženou osobou.

Odpad

I s odpadem je třeba zacházet zvláštním způsobem, pokud sdílíte domácnost s nakaženou osobou. Nakažený by měl dávat odpad do vlastního platového pytle na odpadky, zvláště pak roušky nebo papírové kapesníky. Před vynesením odpadu  je nezbytné vložit odpad ještě do jednoho plastového pytle. Jste-li zdraví, dbejte na bezpečí a po kontaktu s popelnicí si řádně umyjte ruce.

Velké plochy

Podlahy, vana, WC a podobné plochy si zasluhují pravidelnou péči. Pusťte se do nich s pomocí dezinfekčního čisticího prostředku, jako je Savo a jiné. Jestliže sdílíte domácnost s nakaženým, kolotoč nezbytného úklidu se roztočí na nejvyšší obrátky, protože v takovém případě je potřeba dezinfikovat koupelnu a WC po každém použití nakaženým.

Malé plochy

Ať se řadíte mezi nakažené, osobu s podezřením na nákazu, nebo patříte mezi dravé šťastlivce, buďte obezřetní i k malým plochám, protože i na nich se může virus přenášet. Proto pravidelně i několikrát denně dezinfikujte například svůj mobilní telefon. Berete ho do ruky nesčetněkrát, ať jste venku, nebo uvnitř. Vaši pozornost si zaslouží i klíče, teploměr a další drobnosti, které berete pravidelně do rukou.

Nechat komentář