6 tipů, co dělat, než pandemie koronaviru skončí

Přestože hlavní vlna obav z pandemie koronaviru, která ochromila celý svět, polevila, neměla by polevovat naše opatrnost, protože se virus stále šíří. Pokud nejste zastánci promořování a dáte raději přednost zdraví před nemocí, měli byste i nadále dodržovat pravidla, která svazovala naše každodenní životy v posledních týdnech. Tipy na to, jak nejlépe vyjít z pandemie Covid-19, jsou tu pro vaše bezpečí.

Připadá vám, že už jste to četli a slyšeli mnohokrát? Ale právě teď nastává nejdůležitější zlom. Opatření se pomalu uvolňují a mohli bychom se nechat unést přesvědčením, že jsme z toho venku, ale zatím nejsme. Aby nepřišly naše několikatýdenní snahy vniveč, musíme nyní napnout všechny síly a vytrvat.

Důkladné mytí rukou

Ano, opakuje se to stále dokola, ale je to opravdu základ. Ruce nám pomáhají každou minutu, otevírají dveře, dotýkají se telefonu, postaví vodu na kávu a připraví ji do hrnku, pak nám ji pomohou vypít atd. V teplých dnech, kdy často vyrážíme ven, si musíme dávat zvlášť pozor. Proto mějte při sobě antibakteriální gel nebo antibakteriální roztok a pravidelně ho používejte. Tyto přípravky už jsou opět skladem a není tedy problém je sehnat. V domácím prostředí je nejlepším způsobem péče o ruce mytí rukou mýdlem, nejlépe antibakteriálním, ale proti Covid-19 dobře slouží i běžné mýdlo. Navíc, pravidelnou hygienou rukou předcházíte i celé řadě dalších onemocnění.

Roušky se musí nosit stále

Nošení roušek je stále povinné. Přestože existují výjimky, kdy roušku, ústenku, nebo respirátor nosit nemusíte, měli byste mít na paměti, že zakrývání dýchacích cest významně přispívá ke snižování šíření nákazy. Důležité je o roušky správně pečovat. Jednorázové po použití vyhodit, látkové vyprat vždy aspoň na 60 °C a po usušení vyžehlit na nejvyšší stupeň. Před nasazením a po sejmutí roušky si vždy umyjte ruce. Jednu roušku noste maximálně dvě hodiny.

Není nad dezinfekci

Některé zdroje udávají, že nyní, když všichni nosí roušky, je větší pravděpodobnost nákazy kontaktem s povrchem, na kterém virus ulpěl, než z člověka na člověka. Proto nezapomínejte pravidelně dezinfikovat povrchy dezinfekčními přípravky. Zaměřte se na místa a předměty, kterých se denně dotýkáte. Nejdéle virus přežívá na plastu a površích z nerezu, a to v řádu několika dní.

Rukavice ochrání, ale…

Nosit rukavice je rozhodně přínosné zvláště na místech, kde se pohybuje větší množství lidí. V samoobsluhách, v MHD, v kuchyňce a na toaletě v práci… Některým místům se můžeme vyhnout, některým však ne. A pak mohou být jednorázové rukavice prospěšné. Ale pozor, ani v rukavicích, byste se neměli dotýkat obličeje a očí.

Rozestupy mají smysl

Dvoumetrový odstup v obchodech a na dalších místech, kde se lidé shromažďují, jsou sice povinné, ale dodržují se velmi málo. U pokladny si lidé odstup drží, ale v průběhu nakupování vůbec. Nejlepším řešením je, vyhnout se nákupům v běžných prodejnách a přesunout se do online prostředí. Žádné vyhrazené časy nakupování, žádné fronty, ani potencionální zdroje nákazy. Jednoduché řešení, které se osvědčilo milionům lidí.

Setkávání ano, nebo ne

Nemůžete se dočkat velkých akcí, setkání s přáteli, odložené oslavy narozenin a dalších společenských aktivit, které nám byli ze dne na den odepřeny? Odloučení od zábavy, kultury a sociálních kontaktů je náročné, ale existuje tu spousta možností, jak kontakt navázat bez osobního setkávání. Videokonferenční hovory mezi rodinami a přáteli se stali pro mnohé běžnou zábavou. I kulturu můžete sledovat online. A i když počasí k osobnímu setkávání přímo vybízí, měli bychom na sebe být ještě chvíli přísní a nechat si je na později. Každý má v rodině nějakou tu starou babičku, nebo někoho s nalomeným zdravím, kterým nechceme ublížit.

Nechat komentář