Nachlazení? Tři jednoduché tipy, jak se ubráníte

Otravní společníci, kteří se vrací každý podzim a libují si v chladném počasí a větším množství lidí. Poznáte je? Rýma, kašel, případně chřipka, bolest v krku nebo teplota. Pokud si chcete užít letošní podzim bez nich, vsaďte na tři jednoduchá pravidla:

1) Posilte si imunitu

Oslabený organismus je k nákaze mnohem náchylnější, proto ještě před příchodem podzimu myslete na prevenci. Základem je dostatek stravy obsahující ovoce a zeleninu, přidat můžete i doplňky stravy s vitamínem C nebo D (možná nevíte, že vitamín C je dokonalý požírač virů. Podle odborníků dokáže zkrátit dobu nachlazení ze sedmi na dva nebo tři dny. Céčko zmírní také kašel, kýchání a další projevy nachlazení).
Méně známým, ale o to více účinným pomocníkem pro posílení obranyschopnosti je hlíva ústřičná, která obsahuje čistě přírodní látky podporující imunitu a obnovující obranný systém těla. V jejím případě se doporučuje dát přednost tabletám před čerstvou houbou, protože v přirozené formě jí do sebe nedostanete tolik a hlíva pomáhá jen tehdy, když se požívá pravidelně.
Mezi další vyhledávané posilovače imunity patří echinacea nebo rakytník.
Nachlazení bývá virového původu, proto pokud se nemůžete vyhnout pobytu na místech s více lidmi, myslete na to mít s sebou dezinfekci na ruce a často si myjte ruce a dezinfikujte osobní věci.

2) Nejlepší lékař: dobrá nálada

Existují studie, podle kterých se lidé dobře naladění a se smyslem pro humor lépe brání případným chorobám a že již vypuklou nemoc zvládají snadněji. Naopak lidé s negativním pohledem na život podléhají nemocem více. Pokud vám nezvedne náladu podzimní sluníčko, udělejte si radost sami! A komu by nezvedl náladu nový parfém nebo značková kosmetika, jiného potěší třeba sady kuchyňského náčiní nebo domácí dekorace. Pro malé pacienty můžete vybrat LEGO a pro společnou zábavu třeba společenské hry nebo oblíbenou modelínu Play-Doh.

3) Vybavte se léky

Pokud už nastane chvíle, že se necítíte fit a máte pocit, že by u vás nějaká nemoc mohla propuknout, je dobré vědět, jak si s ní poradit. Smiřte se s tím, že vás na pár dní vyřadí z provozu, a lehněte si. Čím dřív to totiž uděláte, tím dřív budete zase v pořádku. Pijte dostatek tekutin a dopřejte si odpočinek.

Na nachlazení je velké množství používaných léčiv dostupných i bez receptu a lze je koupit přes internet a nechat si je dovézt až domů bez rizika, že se vám při cestě do lékárny přitíží nebo někoho nakazíte. Na bolest a teplotu je nejlepší Ibalgin, Paralen, Acylpyrin nebo Aspirin C, případně kombinované léky jako Coldrex, který navíc obsahuje látky uvolňující nosní sliznici a je tak nejvhodnější, pokud je hlavním příznakem rýma. Na tu platí také nosní spreje, tyto kapky byste ale měli nejdéle po týdnu vysadit. Na bolest v krku si pořiďte pastilky Strepsils nebo Septolete. Kašel utlumíte nejlépe kapkami či sirupy, například Bromhexin nebo Mucosolvan. Při rýmě také bývá dost často červený podrážděný nos, ten si mažte hojivými mastičkami, třeba kalciovou nebo heřmánkovou.

Přejeme krásný podzim a pevné zdraví!

Nechat komentář